تبلیغات
دانشجوی سبز - نود» تکرار نمی شود


R نود» تکرار نمی شود

شنبه 16 مهر 1390

نود» تکرار نمی شود
جام جم آنلاین: شبی از شب‌های سال 1378، برنامه‌ای به همت یك جوان روی آنتن رفت كه بنا بود به تحلیل و بررسی حاشیه‌های فوتبال ایران بپردازد.

آن شب، هرگز به ذهن ما مخاطبان و شاید حتی به مخیله خود آقای گزارشگر خطور نمی‌كرد با تداوم این برنامه پس از 13 سال، اكنون بتوانیم بگوییم «نود» نه فقط فوتبال كه جامعه ایران را تحت‌تأثیر قرار داده است.

رخدادهایی كه گستره وسیع اجتماعی دارند، همیشه با خود پیامدهایی پیش‌بینی و اندیشه نشده به همراه می‌آورند؛ پیامدهایی كه در برنامه‌ریزی‌ها و پیش‌بینی‌های اولیه قابل تصور نبوده‌اند.

برنامه‌ریزان می‌كوشند تا حد امكان از وسعت و تأثیر این پیامدهای پیش‌بینی نشده بكاهند، چرا كه پیامدهای ناشناخته ممكن است آسیب‌هایی ناشناخته نیز به دنبال داشته باشند، اما پیامدهای ناخواسته نود برای جامعه ایران، در مجموع مثبت و مطلوب بود.

برنامه‌ای كه قصد داشت به فوتبال و حاشیه‌های همیشه جذابش بپردازد به مرور زمان، راه تازه‌ای را در برابر جامعه ایران گشود. پنجره‌ای تازه‌ باز كرد كه چشم‌اندازی نو و ناآشنا را نشان می‌داد و رسانه، قدرتش را به رخ همگان كشید.

نود به ما یاد داد دنیای دیگری وجود دارد؛ دنیایی كه قدرتمندان و ثروتمندان نمی‌توانند براحتی كنترلش كنند، بلكه برعكس، صاحبان قدرت در آن به چالش كشیده می‌شوند و به پرسش‌های آدم‌های معمولی جامعه «باید» پاسخ دهند.

با این برنامه، فضایی ایجاد شد كه ما توانستیم از آنها كه دور از دسترسمان بودند، بپرسیم «چرا؟». فضایی كه جامعه‌شناسان به آن حوزه عمومی می‌گویند، به رسمیت شناخته شد، آن هم با یك برنامه تلویزیونی و حول و حوش موضوعات مربوط به فوتبال.

آشنایی مردم ایران با فضای گفت‌وگوی آزاد از طریق برنامه‌ای كه به فوتبال مربوط است، در نگاه اول كمی عجیب و غریب به نظر می‌رسد، اما حوزه این رشته ورزشی، شاید بهترین فضا برای تمرین گفت‌وگوی متقابل، پاسخگویی كسی كه مسوولیت دارد و آزمودن تحمل و بردباری در برابر مخالفت بود.

فوتبال مورد توجه میلیون‌ها ایرانی است و میلیون‌ها نفر تحولات این رشته ورزشی را روز به روز دنبال می‌كنند و خلاصه میلیون‌ها نفر می‌توانند درباره آن اظهارنظر كنند.

مردم در جریان هستند، آنها می‌دانند و «نود» كمك‌شان كرد بیشتر از متن و حاشیه فوتبال مطلع شوند. این برنامه، زبان گویای مردمی شد كه پیش از آن، حرفشان را كمتر شنیده بودند.

پیش از نود، تصوری كه از برنامه‌های گفت‌وگومحور تلویزیون داشتیم، مناسب نبود؛ یك چهره یا یك مقام مسوول در یك سوی میز و آن سو، فردی كه به او مجری می‌گفتند، گوش به فرمان و مطیع، آماده تأیید كردن هر چه مهمان برنامه بگوید و ادعا كند.

با این برنامه دوره تك‌گویی آنهایی كه خود را محق می‌دانستند و عادت به گفتن داشتند و شنیدن آزارشان می‌داد، پایان یافت.

تاثیر مثبت نود از آن روست كه همه ما را با تحمل گفت‌وگوی فارغ از تهدید و تطمیع و زور آشنا كرد، به آنها كه مسوولیتی دارند، آموخت باید در برابر افكار عمومی پاسخگو باشند و این همه، در طول زمان حاصل شد.

این برنامه تنش‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است؛ تنش‌هایی كه بیشتر ناشی از خشونت كلامی كسانی بوده كه تحمل گفت‌وگو و جریان آزاد اطلاعات را نداشتند، اما هر چه پیش رفتیم و هر چه بیشتر تمرین كردیم، تنش‌ها كمتر شد.

مسوولان و چهره‌های ورزشی یاد گرفته‌اند برخورد نامربوط و غیرمنطقی در نود، تنها خودشان را میان افكار عمومی به حاشیه خواهد راند. آنها متوجه شدند با رسانه و با افكار عمومی چطور باید تعامل داشته باشند. هر چند هنوز هم استثنائاتی وجود دارد.

این برنامه، گفت‌وگوی دوسویه و متقابل را در فضای رسانه‌ای و حتی می‌توانیم بگوییم در روابط اجتماعی ایرانیان، نهادینه كرد.

نود پیشگام فراهم كردن فضای مشاركت مخاطبان در برنامه‌های تلویزیونی است. نظرخواهی پیامكی و بخش دوربین نود به همه مخاطبان امكان داده حرف‌های خودشان را از طریق یك برنامه سراسری مطرح كنند.

نود به مردم و مخاطبانش شخصیت داده است و 13 سال هر دوشنبه شب مردم را پای تلویزیون نشانده و پیوسته بر مخاطبانش افزوده است.

نوشته شده در شنبه 16 مهر 1390 و 12:07 ب.ظ توسط بهنام

ویرایش شده در [EditFullDate] و -

نظر ها ()


V مطالب قبلی


 
حقوق این وبلاگ محفوظ است و هرگونه كپی برداری از آن با ذكر منبع بلامانع است

All Rights Reserved 2005-2006 © behnam20.MihanBlog.Com

Best Resolution : 1024 X 768

   embed src="http://www.clocklink.com/clocks/0005-Red.swf?TimeZone=GMT0330" width="150" height="150" wmode="transparent" type ="application/x-shockwave-flash"> کدهای جاوا اسکریپت